Jedan od najpoznatijih baleta svih vremena, „Labudovo jezero“ i dalje oduzima dah publici širom svijeta. Ova baletska predstava, koju je krajem 19. vijeka komponovao veliki ruski kompozitor Petar Iljič Čajkovski, ostala je simbol klasične umjetnosti, emocije i tehničkog savršenstva.
Priča govori o tragičnoj ljubavi između princa Zigmunda i princeze Odete, koju je zli čarobnjak pretvorio u labuda. Pored snažne muzičke podloge, publiku posebno fascinira uloga Odete i Odilije – dva potpuno suprotna lika koje igra ista balerina. Ova dvostruka uloga smatra se jednom od najizazovnijih u baletskom repertoaru.
Scena sa “četiri mala labuda”, gdje igračice potpuno sinhronizovano izvode složene pokrete, postala je simbol elegancije i discipline u baletu. Uz prelijepu scenografiju, kostime i svjetlosne efekte, svako izvođenje „Labudovog jezera“ pretvara se u umjetnički spektakl.
150 godina
Nesumnjivo jedan od najpoznatijih i najizvođenijih baleta 19. vijeka na muziku P.I.Čajkovskog, opus 20, premijerno je izveden u Boljšoj teatru u Moskvi 1877. godine. Koreografiju je pripremio Julius Rajzinger, prema libretu koji je sačinio direktor Carskih pozorišta u Moskvi Vladimir Petrovič Begičev. Inspiraciju za novi balet pronašli su u priči Ukradeni veo, Der geraubte Schleier, koju je napisao njemački pisac iz 18. veka Johann Karl August Musäus.
Labudovo jezero je prvi od tri baleta koje je komponovao Čajkovski. Kasnije je uradio Uspavanu ljepoticu (1889), Krcka Oraščića (1892) i nekoliko svita za jednočine balete. Marijus Petipa zajedno sa Lavom Ivanovim 1895. godine kreira antologijsku verziju ovog baleta koja je do danas očuvana u režijskom i koreografskom segmentu.
Balet u postavci Ivanova i Petipija je niz godina važio za vizit-kartu nekadašnjeg Sovjetskog Saveza, a gotovo svaki lider koji je dolazio iz inostranstva je obavezno imao organizovan odlazak u Boljšoj teatar, na čijoj se sceni prikazivalo “Labudovo jezero”. Umjetnici koji su učestvovali u baletu su sa ponosom isticali da je ovo remek-djelo ponos čitave nacije. Scena iz baleta bila je prikazana čak i na poštanskim markama koje su puštene u opticaj 1993. godine, u čast 175. godišnjice rođenja Marijusa Petipija.
„Labudovo jezero“ uvijek iznova podsjeća zašto je balet umjetnost koja govori univerzalnim jezikom emocije, pokreta i muzike.